O autorze
Zawodowo związany jestem z innowacyjnymi firmami, działającymi głównie w obszarze digital, mobile i fintech, od ponad dekady. Prywatnie uwielbiam podróże oraz aktywności sportowe. Jestem smakoszem orientalnej oraz śródziemnomorskiej kuchni, a także dobrych win.

Inteligentne domy coraz popularniejsze

http://i.livescience.com/images/i/000/060/146/iFF/smart-home-131209.jpg?1386621922
28% użytkowników internetu w Stanach Zjednoczonych jest właścicielami „smart” domów. Zdecydowana większość, bo aż 9 na 10 z nich, poleciłoby je innym. Jednocześnie 87% twierdzi, że tego rodzaju rozwiązanie czyni ich życie łatwiejszym. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie technologią inteligentnych domów wzrasta też popularność aplikacji pozwalających na zarządzanie posiadanymi urządzeniami.

Badanie „Americans Ready for the Smart Home” przeprowadzone w sierpniu 2015 roku dla Coldwell Banker Real Estate i CNET pokazuje, że zdecydowana większość Amerykanów (91%) wykorzystujących system inteligentnego zarządzania domem, jest z niego zadowolona. Jednocześnie 81% badanych byłoby bardziej skłonnych do zakupu domu, jeśli byłby on już wyposażony w tę technologię. Potencjał smart-home-devices dostrzegają zarówno międzynarodowe koncerny, jak i polskie firmy, oferując nie tylko nowe, inteligentne urządzenia, ale też aplikacje do ich obsługi.

Automatyka, która ułatwia życie
Inteligentny dom to przede wszystkim system czujników, które odpowiednio zaprogramowane są w stanie wykonywać określone działania, m.in. sterować roletami czy żaluzjami, ustalać jasności oświetlenia, uruchomiać alarm czy sterować temperaturą. System umożliwia też wyświetlanie obrazu z kamer, a nawet zarządzanie pracą urządzeń AGD i RTV. Tym samym codzienne czynności stają się znacznie prostsze i szybsze. Aby zapalić światło na korytarzu nie potrzeba już wciskać kilku włączników. Wystarczy jeden czujnik ruchu, który analizując zachowanie użytkownika oraz nasłonecznienie pomieszczenia sam zapali światło i dostosuje jego moc do warunków zewnętrznych. Podobnie w przypadku rolet czy żaluzji, którymi można sterować w zależności od pory dnia czy ilości światła słonecznego, które przedostaje się do pomieszczenia. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie umożliwia także automatyczne zamknięcie wszystkich rolet bądź żaluzji za pomocą jednego przycisku. Inteligentny dom, w dłuższej perspektywie pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Połączone w jeden system urządzenia grzewcze automatycznie dostosowują się do warunków zewnętrznych lub naszych preferencji, dzięki czemu jesteśmy w stanie włączyć grzejniki na kilkadziesiąt minut przed powrotem do domu. Z jednej strony wracamy do schłodzonego domu w lecie lub ciepłego domu w zimie, z drugiej – nie musimy schładzać lub ogrzewać pomieszczeń przez cały dzień. Wszystkie te rozwiązania stają się jeszcze użyteczniejsze, jeśli powiążemy je ze specjalnymi mobilnymi aplikacjami, dzięki którym jesteśmy w stanie zarządzać naszym inteligentnym domem niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy.

Zarządzaj domem z poziomu smartfona
Coraz więcej firm dostrzega potencjał drzemiący w technologii inteligentnych domów, stąd i wybór odpowiednich aplikacji i programów staje się coraz większy. Jednym z popularniejszych oprogramowań pozwalających na zarządzanie domową automatyka jest aplikacja Samsung Smart Home. Instalując ją na smartfonach lub telewizorach z funkcją smart TV (oczywiście tych wyprodukowanych przez południowokoreańskiego giganta) jesteśmy w stanie zarządzać wszystkimi urządzeniami domowymi marki – lodówką, pralką, kuchenka, klimatyzatorem czy oświetleniem. Jeśli w nasze urządzenia wbudowane są kamery mamy nawet możliwość podglądania domu z dowolnego miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Podobne udogodnienia zapewnia nam aplikacja DOMIQ/Remote (dostosowana zarówno do systemu Android jak i iOS) jak i usługa Inteligentny Dom, oferowana przez sieć Orange. Warto także wspomnieć o naszym polskim rozwiązaniu OORT, któremu szefuje Radek Tadajewski.


Choć rozwiązania te nie należą do najtańszych, z roku na rok zyskują na popularności, ułatwiając ich użytkownikom codzienne życie i zwiększając ich poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Trwa ładowanie komentarzy...